• TurkishEnglishGermany

Uçan Haşerelerle Neden Mücadele Etmeli̇yi̇z?

Bir hamamböceği yada kemirgenin gıda üretim alanlarında görülmesi ne kadar rahatsız verici bir durumsa aynı şekilde uçan bir haşerede hijyen açısından bir o kadar tehlikelidir. Bir çok uçan haşere türü çöp alanları, gübrelikler, vb. hijyen olmayan şartlarda üreme döngüsünü tamamlar ve devamlı aynı bölgeyi ziyaret eder. Dolayısıyla vücutlarıyla taşıdıkları mikro organizmaları ürettiğimiz ve tükettiğimiz gıdalara bulaştırırlar. Ayrıca Karasinek (House fly) gibi bazı türler ise katı haldeki yiyecekleri tüketemediklerinden , gıdalarının üzerine önce kusarak yumuşatır, daha sonra yerler.
Dışkıları ve taşıdıkları mikroorganizmalar sayesinde hem ciddi hastalık tehlikeleri barındırır, hem de ürün kalitesini düşürerek satılamaz hale getirir. Tüm bu potansiyel tehlikelerinden dolayı üretim ve tüketim alanlarımızda uçan haşerelerle de mücadele etme zorunluluğumuz doğmuştur.
Gıda üretim alanları için çıkarılmış bir çok yönetmelikte bu tür kontaminasyon problemlerinden arınmış olması istenir. Gıda üreten (fabrikalar) ve tüketime sunan(lokanta, pastane,market vb…) firmalar bu tür problemlere karşı önlem aldıklarını göstermek zorundadırlar. Bu sayılan alanlarda insektisit (Böcek öldüren kimyasal ürünler) kullanımı çok sınırlayıcı olduğundan dolayı sadece toxic olmayan ürünlerin kullanımına izin verilmiştir.
       
Seçilecek uçan haşere kontrol ekipmanları , aynı zamanda müşterilerinizin bu konuya hassasiyetinize bakış açınızı görmesi bakımından da önemlidir. Her cihaz türü her yere uygun konumda ve aynı verimlilikte olmayabilir. Üretim veya sunum alanlarında farklı tiplerde ürünler konumlandırmak gerekebilir. Cihaz seçimi konusunda uzman ekiplerden yardım alabilirsiniz.
Etkili ve yüksek verimde çalışması için bu cihazların periyodik olarak bakımlarının yapılması gerekmektedir. Maksimum verimliliği koruyabilmek için her 6-12 ayda bir UV lambaların değiştirilmesi gerekir. Lamba üreticileri UV ışın yayma süresini 5000 saat olarak belirtmektedirler.
killzone

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

Güve Tuzağı

Kiler Güve Tuzağı Güve tuzakları içeri ine feromon emdirilmiş yapışkanların bulunduğu katlanabilir kağıttan yapılmıştır Kiler ve gıda depolarında monitör etme ve üremenin...

upLight Duo

Duvara monte edilen Dekoratif Aplik model 2UV lambalı Re taurant, bar ve lobi gibi müşteri unum alanlarında kullanılan upLight Duo modelinde, yapışkan levhanın dışarıdan görünmeme i...

UV-C Dezenfeksiyon Sistemleri

UV ışını, in an ağlığını tehdit eden bakterileri,virü leri ve diğer mikroorganizmaların dezenfek iyonunda kanıtlanmış bir teknolojidir UV ışınının en büyük antimikrobik...

Yandex.Metrica